image/svg+xml
image/svg+xml

Mezunlarımızdan Mektuplar

MEZUNLARIMIZDAN MEKTUPLAR

Seda KILIÇ (2017 Mezunu)

Bartın Üniversitesinde Türkçe öğretmenliğini ilk kazandığımı öğrendiğim anda hem sevinmiş hem de daha önce ismini duymadığım bir şehre gideceğim korkusuyla ağlamıştım, ama üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra tüm korkularım yerini heyecana bıraktı. 4 yıl boyunca (kendi bölümüm adına söylüyorum) belki çok popüler diğer üniversitelerden bile iyi bir eğitim almışımdır. Bu yüzden kendimi hep şanslı ve gururlu hissediyorum. Yeni gelecek ve henüz mezun olmamış tüm öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem üniversitenin tüm imkânlarından yararlansınlar. İyi bir eğitim almak için gayret göstersinler, iş hayatına atıldıkları zaman donanımlı birer birey olarak başlasınlar. Benim şansım Bartın Üniversitesinde Eğitim Fakültesi öğrencisi olmaktı. Tekrar seçme şansım olsa yine aynı üniversiteyi ve aynı bölümü seçerdim. Saygılarımla.

Ezgi DEMİRCİ (2017 Mezunu)

Merhaba, lisansımı Bartın Üniversitesi'nde yapmış olmanın haklı gururunu yaşıyorum. Çünkü buradaki hocalarım sayesinde değerli bir öğrenci olduğumu hissettim. Hocalarımızın odasına korkusuz gidebilmeyi, tereddüt etmeden hocalarımıza herhangi bir konuda danışabilmeyi ve bu küçük şehri yaşanabilir kılmayı buradaki değerli hocalarım sayesinde öğrendim. Birlikte projelere, bildirilere imza attık. Hocalarım sayesinde Türkçe eğitimi alanında yüksek lisans yapmaya karar verdim ve şuanda başka bir üniversitede tez aşamasındayım. Her şey için sonsuz teşekkürler.

Onur BAYSAL (2017 Mezunu)

Bartın Üniversitesi Türkçe öğretmenliği bölümünden 2017 yılında mezun oldum. Üniversite sınavına hazırlanırken tek hedefim ve hayalim Türkçe Öğretmenliği okumaktı. 2013 yılında girdiğim sınavlardan yeterli puanlar alarak Artvin Çoruh Üniversitesinde Türkçe öğretmenliği bölümüne başladım. 2014 yılında Bartın Üniversitesine geçiş yaparak eğitim hayatıma Bartın Üniversitesinde devam ettim. 4 sene boyunca hiçbir zaman bu bölümü okuduğum için pişman olmadım. Derslerime ve ders kapsamında yapılan uygulamalara her zaman keyifle katıldım. 4 sene boyunca hocalarım rehberliğinde kendimi geliştirmeye çalıştım. Şimdi ise ücretli öğretmen olarak görev yapmaktayım. Öğrendiğim bilgiler ışığında öğrencilerimi eğitmeye çalışıyorum. Ücretli olarak başladığım bu uzun yolda kadrolu olarak devam etmeyi umuyorum ve mesleğimi severek yapıyorum. Bu bölümü okuyan arkadaşlarıma tavsiyem, eğitim hayatları boyunca hocalarının tecrübelerinden faydalanmaları ve derslerine gereken önemi vermeleridir.

Ercan YURTCU (2107 Mezunu)

Yeni nesil sorgulamayı çok seviyor ve sizin verdiğiniz bilgileri sürekli sorguluyor. Bu yüzden kendinizi geliştirin. İyi ve donanımlı bir öğretmen olun.

Kutay FARSAK (2018 Mezunu)

Merhaba Lisans eğitimimiz 2014 yılında başladı. Ben dâhil birçoğumuz için ilk sene şehre, fakülteye, yeni arkadaşlara alışma dönemi olarak geçti. Birbirinden değerli hocalarımızdan dersler aldık ve birikimlerinden yararlanmaya çalıştık. Son yıla girdiğimizde değişik duygulara bürünmüştük. 16-17 yıllık eğitim hayatımız son bulacak, bir yandan da hayatımızda yeni bir dönem başlayacaktı. Haziran ayı itibarıyla o yeni döneme geçiş yaptık. Artık azimle istediğimiz hedeflere ulaşmanın vaktidir. Türkçe bölümünde halen öğrenim görmekte olan arkadaşlara en büyük tavsiyem ise; akademik bilgi seviyelerini ilk seneden itibaren yükseltmeye çalışmalılar ve özellikle Türk-Dünya klasiklerinden olabildiğince roman okumalarıdır. 

Ayşenur BAŞKAYA (2017 Mezunu)

Severek seçtiğim bir bölüm ve işimi de severek yapıyorum. Öğretmenlik mesleği iş bulma acısından sıkıntılı bir meslek olsa da çocuklara kavuştuğun an bütün sıkıntılar kaybolup gidiyor. Kurslar, seminerler vb. ne varsa katılarak kendinizi geliştirmeye bakın. Son olarak hocalarımızın kıymetini her zaman bilin.

Fatma ASLAN (2017 Mezunu)

Var oluşumuzun temelini oluşturan, kültür ögemizin de ayrılmaz bir bütünü olan dilim üzerine 4 senelik bir günce inşa ettim. Bir insanın ana dilini içselleştirip bir altın bilezik olarak koluna takması gibi durum aslında. Hem öyle vakt-i zamanında emek üzerine emekle örülen burma bir bilezik bu. Bütün öğreticilerimizden bizlere, bizlerden de milletimizin geleceğine hediye. Günümüz Türkiye'sinde en çok ihtiyacımız olan şeyi yani Türkçemizi anlayıp anlatmayı, öğrenip bunu aşkla öğretmeyi hedeflemek ne güzel şey. Elimde olsa da geriye dönsem! Bilek ölçümü aşsa da ben bursam bir kaç bilezik bana, sana bize, size milletimize... Yani diyeceğim o ki güzel arkadaşlarım sağlam burun bilezikleri hiç bir kuyumcu bozmasın, bozamasın bileziğinizi. (O güzel Türkçemizi)


İsminin Yayımlanmasını İstemeyen Bir Mezunumuzdan

Bölüm ve üniversiteden çok memnunum, hocalarımızı çok özlüyoruz, keşke mezun olmasaydık dediğimiz bir yer açıkçası.

İsminin Yayımlanmasını İstemeyen Bir Mezunumuzdan

Bartın Üniversitesi bana çok şey kattı. Hocalarımızın samimiyeti ve donanımlı bilgileriyle çok severek 4 seneyi bitirdim. Klasik ve geleneksel bir eğitici olarak değil de modern ve çağdaş eğitime ayak uyduracak bir öğretmen olarak mezun oldum. Hocalarımızın yaptırdığı bol bol sunumlarla kendime güvenim arttı. Pasif birer öğrenci olarak değil oldukça aktif bir öğrenci olarak eğitimimi aldığımı düşünüyorum. Tek pişmanlığım ilk seneden itibaren Kpss’ye adım adım hazırlanmayışım oldu. Tüm öğretmen adayı arkadaşlarıma tavsiyem Kpss’yi bir seneye yığmayınız. 4 sene boyunca çalışın derim. Ha bir de alan ve eğitim bilimleri derslerinizin notlarını kaliteli bir şekilde tutmuş olmanız Kpss’de işinizi kolaylaştıracaktır. Samimi, içten ve oldukça tecrübeli, yenilikçi hocalarla eğitim aldığım için çok şanslıyım. Siz de öylesiniz. Teşekkür ederim.


İsminin Yayımlanmasını İstemeyen Bir Mezunumuzdan

Bartın Üniversitesi imkânlarıyla ve kampüsüyle en seçkin üniversitelerden biri olmayabilir, fakat Türkçe Öğretmenliği hocalarıyla fark yaratan bir bölüm. Hocalarımız öncelikle öğrencilere karşı çok samimiler. Bence diğer üniversitelere göre bu fark yaratan bir özellik. İyi birer öğretmen olmak isteyen herkes hiç tereddüt etmeden bu şehri ve bölümü seçebilir. Ben hiç pişman olmadım ve hocalarıma layık bir öğretmen olacağıma inanıyorum. Unutmayın üniversite size hiç bir şey vermez siz ondan istediğinizi alırsınız ve bu da samimiyetle olur.

 

İsminin Yayımlanmasını İstemeyen Bir Mezunumuzdan

Değerli Türkçe Bölümü öğrenci arkadaşlarım, sizlere mezun olmuş bir arkadaşınız ve kardeşiniz olarak öncelikle öğrenim hayatınızda başarılar dilerim. Değerli arkadaşlarım benim Türkçe Öğretmenliği bölümünden edindiğim tecrübeyle şunu söylemek isterim ki bölüm ile alâkalı yâni alan derslerimize ayrı bir önem vermenizi söylemek isterim, sadece vize ve final odaklı düşünmemek gerekir. Mezuniyet sonrası Kpss sürecinde özellikle karşımıza fazlasıyla çıkıyor. Sedat Balyemez Hoca'mızın kitabına çokça hakim olmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında boş zamanlarınızda farklı etkinliklerde bulunmanızı ve muhakkak katılım belgesi, sertifika veriliyorsa almanızı öneririm. Özelde iş başvurularında çokça işimize yaradığına şahit oldum. Sözlerime son verirken sizlere son söylemek istediğim ise mezun olduktan sonra dönüp arkaya baktığımız vakit en güzel zamanlarımızın üniversite yıllarında geçtiğini ve özlemle o günlerin arandığını söyleyebilirim, en güzel günlerinizin sağlık mutluluk afiyet ile geçmesi dileğiyle hoşça kalın.

İsminin Yayımlanmasını İstemeyen Bir Mezunumuzdan
Öğretmenlik yolunda ilk adımlarımızı attığımız üniversitede yıllarında dolu dolu bir eğitim hayatı yaşadım. Bu eğitim hayatımda bizi şekillendiren hocalarımızı saygıyla anıyorum.

İsminin Yayımlanmasını İstemeyen Bir Mezunumuzdan

Beni her anlamda geliştiren ve değiştiren bir bölüm okudum ve hiç pişmanlık yaşamadım. İyi ki tanımışım dediğim insanları biriktirmeme de vesile oldu. Benden sonra bu bölümü okuyan/okuyacak olan arkadaşlarıma her şeyi tadında yaşamalarını, çalışırken hayattan kopmamayı, en güzel çağlarını verimli geçirmelerini, keşke sadece ders çalışmasaydım ya da sadece gezip tozmasaydım gibi bir cümleyi kurmamaları için zamanlarını verimli harcamalarını öneririm. Çok fazla stres yapmayın ve kendinize hep güvenerek sağlam adımlar atın. Kütüphanelerden, internetteki çeşitli hazırlık gruplarından ölçülü şekilde yararlanmayı ihmal etmeden ve doğru zamanda başlayarak başarıya ulaşın.


İsminin Yayımlanmasını İstemeyen Bir Mezunumuzdan

Sevgili arkadaşlar, Tüm şehirlerimizin apayrı dokusu, güzellikleri ve atmosferi vardır. Kız Kulesi ve Sultan Ahmet'i ile İstanbul, yemekleriyle Şanlıurfa ve Gaziantep, Selimîye Camisi'yle Edirne, Peri Bacaları’yla Nevşehir, Yeşil Türbe'siyle Bursa, gülleriyle Isparta. Ve Bartın... :) Yeşiliyle, mavisiyle, tarih kokan sokaklarıyla Çeşm-i Cihan. Bu tatlı ve küçük şehirde çok kıymetli anlarınızın ve anılarınızın olacağından eminim. Uzun görünen fakat göz açıp kapayıncaya kadar geçen bu sürede sizlere tavsiyem; kitaplar, dergiler okuyup şiirler ezberleyin. Elinizden geldiğince sosyal aktivitelere katılıp zamanınızı iyi değerlendirin. Üniversitemizde her anlamda yanınızda olan yardımlarını ve sevgisini sizlerden esirgemeyen, yeri geldiğinde arkadaş gibi davranan eğitmenlerimiz ve samimi bir ortam var. Eğitmenlerimizden en iyi şekilde istifade etmenizi tavsiye ederim. Bu 4 yıllık süreci mesleğe hazır, her anlamda donanımlı bir şekilde bitirmenizi temenni eder bu süreçte hepinize başarılar dilerim.

Gülcan AKKOÇ (2019 Mezunu)
Çocukluk hayalim olarak kazandım Türkçe öğretmenliğini. Çok zorlu bir süreçten geçtim kazanma aşamasında. Sonuçların açıklandığı an ilk defa sevinçten ağladım. Bütün aile sevinçten çığlık çığlığaydık. Sonra aklımıza malum soru geldi. Bartın? Sanırım haberler dışında hiç duymadığımız bir şehirdi. Güzel Bartın... Can Bartın... Çok sevdim şehri. Şehri sevdiren de bulunduğum ortam oldu. Öğretmenlerimiz ailemizi aratmadı. Her zaman ilgi ve bilgi dolu oldular. Bu yerden ayrılmanın beni bu kadar üzeceğini bilmezdim. Saygıdeğer öğretmenlerimin ellerinden öperim. Bu bölümü okuyan meslektaşlarıma tavsiyem kendinizi geliştirin. Vicdanlı ve yararlı olarak yetişin. Öğretmenlerimizden yardım isteyin. Dersleri iyi dinleyin. Ne ekerseniz onu biçiyorsunuz. Nasıl bir öğretmen olacağınızı siz belirlersiniz. Hayatta başarılar!